O spirulinie

Spirulina (arthrospira platensis) to zielono-niebieska, mikroskopijnej wielkości alga. Ma kształt spiralnego łańcuszka. Jest jedną z najstarszych form życia na naszej planecie. Według naukowców, zamieszkuje ziemię od ok. 3,6 miliardów lat. Ustanowiła ewolucyjny pomost pomiędzy bakterią, a zieloną rośliną. Odnawiała się przez miliardy lat, będąc pożywieniem dla wielu kultur w Afryce, na Bliskim Wschodzie, Azji i obu Amerykach. Spirulina w naturalnych warunkach rośnie na wszystkich kontynentach, w bogatych w składniki mineralne wodach. Obecnie największe jej skupiska znajdują się w jeziorze Texcoco w Meksyku, w pobliżu jeziora Czad w Afryce centralnej oraz wzdłuż wielkich rowów afrykańskich we wschodniej Afryce.

„Spraw, by twoje jedzenie było twoim lekarstwem a twoje lekarstwo, twoim pożywieniem” (Hipokrates, 370 p.n.e.)

Spirulina zaliczana jest do grupy produktów SUPERFOODS. Naukowcy badając spirulinę przez kilkadziesiąt lat potwierdzili, że jest to najpotężniejsze i najbardziej zrównoważone źródło pożywienia na naszej planecie. Jej moc odżywcza przewyższa wartością jakikolwiek inny produkt żywnościowy.

Spirulina zwiększa sprawność układu immunologicznego, wzmacnia serce, redukuje poziom złego cholesterolu, oczyszcza organizm z toksyn i odkwasza go. Dodaje sił witalnych, poprawia kondycję psychofizyczną. Jest to zasługa witalizujących składników (m.in. witamin i enzymów), a także tzw. biofotonów czyli cząsteczek, w których alga zgromadziła energię słoneczną, by oddać ją gotową do wykorzystania przez organizm.

Spirulina to w ok. 60% źródło wysokowartościowego, łatwo przyswajalnego białka roślinnego (trawione w ok. 90%, dla porównania to z wołowiny w ok. 20%). Jego udział jest blisko trzykrotnie większy od białka zawartego w mięsie.

Spirulina zawiera komplet 18 aminokwasów – najwyższa koncentracja jaką można znaleźć w żywności. Aminokwasy te są materiałem budulcowym dla mięśni, a także przynoszą wiele korzyści dla zdrowia, m.in. wyrównują poziom cukru we krwi, przyspieszają rekonwalescencję.

Ta niezwykła alga to najbogatsze źródło witamin, w szczególności: B12, B1, B2, B3, B6, B9, D, E, K i Beta-karotenu.

Spirulina zawiera niezwykle rzadko występujący kwas tłuszczowy – Gamma Linolenowy (Omega -3) obecny w mleku matki.

Zawiera także całą gamę składników mineralnych, m.in. magnez, żelazo, potas, sód, fosfor, wapń, mangan, cynk, selen.

Dzięki obecności pigmentów – zielonego chlorofilu i niebieskiej fikocyjaniny, działa antyoksydacyjnie, przeciwzapalnie i antyalergicznie. Normalizuje przemianę jodu w organizmie, przez co przyczynia się do prawidłowego funkcjonowania tarczycy.

Jak podaje NASA: „Wartość odżywcza 1 kg spiruliny jest równowartością 1000 kg wybranych owoców i warzyw”.
Zarówno NASA jak i Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) zaproponowały, by spirulina była hodowana podczas długoterminowych misji kosmicznych. Już teraz astronauci przyrządzają z niej odżywcze koktajle.

W 1974 roku na Światowej Konferencji Żywności ogłoszono, że spirulina jest „możliwym, najlepszym pokarmem przyszłości”.

Gdzie kupić Spirulinę Crunchy? przejdź do sklepu

Wydrukuj Wydrukuj

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *